Tuesday, January 17, 2012

a moment of brilliance

Did you know that you can spend $1.70 on 2lbs 14oz of pure applesauce or $.70 on 6oz of babyfood applesauce?  Did you know that it's the same flipping thing but one last much longer and will save you all kinds of money?

Did you know it took me 3 children to figure this out?

What a nincompoop.

5 comments:

  1. Bonnie, that is hilarious! I didn't figure it out until Aubrey! Something about that first kid thing....gotta do 'what's right'. Love it!

    ReplyDelete
  2. Love it! Maybe we really do learn something new every day... :)

    ReplyDelete
  3. Well, if it makes you feel better, it only works for one fruit. You're not gonna find um what is that you have there, Chicken Vegetable Stars in an almost 3 lb jar for $1.70 :)

    I'm lazy; with my current baby (9 months) I decided to just breastfeed until she could eat real food - these days, that decision doesn't feel so great when I wake up with a dehydration headache. Perhaps it's time to embrace spoon-feeding her.

    ReplyDelete
  4. Betsy, you make me feel better.
    And I'm lazy too.

    ReplyDelete